Snemanje poti¶
Pri snemanju poti se zberejo vse lokacije, ki jih obiskujete. Če končate snemanje, lahko shranite lokacije kot pot.
Za snemanje poti, ki jo potrebujete, se prepričajte, da ima Topo GPS dostop do vaše natančne lokacije med uporabo aplikacije v nastavitvah iOS> Zasebnost> Lokacijske storitve > Topo GPS.
Zagon snemanja¶
Če želite začeti snemanje poti, morate odpreti pojavno okno poti (Meni > Poti) in tapniti element »Snemanje poti«. Pojavi se pojavno okno, v katerem vas vprašajo, ali želite začeti snemanje, kot v spodnjem primeru:
Če v pojavnem oknu tapnete« Start », se bo začelo snemanje poti.
Druga možnost je, da začnete snemati pot z glavnega zaslona, tako da tapnete časovnik snemanja na armaturni plošči.
Pot snemanja¶
Če ste začeli snemanje, boste videli, da se bo na zemljevidu pojavila rdeča črta, če se premikate. Ta rdeča črta označuje vaše gibanje. Primer je prikazan na spodnji sliki:
Časovnik zapisa na armaturni plošči označuje trajanje trenutnega snemanja. Na zgornji sliki je to 1h06m. Če se dotaknete časovnika, lahko končate snemanje.
Rekordni merilnik razdalje na armaturni plošči označuje dolžino zabeležene poti. V zgornjem primeru je to 2,9 km. Če tapnete rekordni merilnik razdalje, bo zemljevid povečan na posneto pot.
Barvo, širino in prosojnost vrstice zapisa lahko spremenite prek menija > Več > Nastavitve > Slogi > Vrstica za snemanje.
Med snemanjem lahko varno zaklenete napravo ali preklopite na drugo aplikacijo. To ne bo prekinilo snemanja. Na vrhu zaslona lahko vidite, da Topo GPS uporablja vašo lokacijo v ozadju. V nekaterih napravah ura dobi modro ozadje, na drugih napravah pa celotna vrstica stanja postane modra. Če tapnete modro uro ali modro statusno vrstico, se boste vrnili na Topo GPS.
Če tapnete črto posnete poti na glavnem zemljevidu, se odpre zaslon za snemanje. Ogledate si lahko živo nadmorsko višino in profil hitrosti. Te profile lahko tapnete, da si jih podrobneje ogledate.
Če ste na zemljevidu naložili eno ali več poti, lahko hkrati posnamete pot. Primer je prikazan spodaj:
Na armaturni plošči je prikazan simbol »dtg«, to je razdalja do konca modre poti, ki je v zgornjem primeru 1,9 km. Simbol »rec« na armaturni plošči označuje dolžino zapisane poti, ki je 2,9 km v zgornjem primeru. Če tapnete simbol ‚rec‘, bo zemljevid povečan na zabeleženo pot. Če tapnete simbol »dtg«, bo zemljevid povečan na modro pot.
Med snemanjem poti je vsaka sekunda vaša lokacija določena na najbolj natančen možen način.
Uporaba baterije¶
Snemanje poti bo stalo veliko energije. Zato med snemanjem redno preverjajte raven baterije, da se prepričate, da vaši napravi ne bo zmanjkalo energije. Zaustavite ali končajte snemanje, ko se ne premikate več. Na tipični sodobni napravi iOS snemanje stane približno 6-8% baterije na uro. S polno kakovostno baterijo je mogoče snemati potovanje do 10 - 12 ur. Za daljše posnetke morate napolniti baterijo, na primer z powerbank.
Količina porabe baterije je res odvisna od kakovosti in velikosti baterije ter od drugih stvari, ki jih počnete med snemanjem. Izklop zaslona lahko bistveno spremeni. Prav tako lahko omogočite stikalo »Cover Camera« v razdelku Izklop zaslona v nastavitvah.
Če ste shranili posneto pot, lahko preverite količino uporabljenega odstotka baterije na zaslonu o dodatnih podrobnostih poti. Če želite odpreti dodatne podrobnosti poti, odprite zaslon s podrobnostmi poti in nato tapnite naslovni razdelek tik pod zemljevidom.
Končanje snemanja¶
Snemanje poti lahko končate tako, da tapnete gumb poti ali Meni > Poti, da odprete pojavno okno poti. Nato tapnite« Ustavi snemanje«. Druga možnost je, da tapnete časovnik snemanja na armaturni plošči ali tapnite »Stop snemanje« na zaslonu za snemanje. Zaslon za snemanje lahko odprete tako, da tapnete črto posnete poti na zemljevidu.
Pojavilo se bo pojavno okno, ki vas poziva, da ustavite snemanje, kot v spodnjem primeru:
Če pritisnete »Stop«, se bo snemanje končalo in prikazan je zaslon, v katerem lahko shranite posneto pot.
Premor snemanja¶
Če v pojavnem oknu, ki se pojavi ob koncu snemanja poti, pritisnete »Pause«, se bo snemanje začasno ustavilo.
Časovnik snemanja na nadzorni plošči bo med premorom nastavljen na ‚—: ‚. Merilnik razdalje zapisa bo prikazal zabeleženo razdaljo, kot si lahko ogledate spodaj:
Ponovno zaženite snemanje¶
Če želite znova zagnati začasno ustavljen posnetek, imate na vrhu zaslona za snemanje tap snemanja ali gumb »Ponovni zagon snemanja«. Pojavi se naslednje pojavno okno:
Če pritisnete »Restart«, se bo snemanje nadaljevalo. Če pritisnete »Stop«, bo snemanje poti končano in boste imeli možnost shranjevanja posnete poti.
Shranjevanje snemanja¶
Če ste ustavili snemanje poti, se prikaže zaslon, v katerem lahko shranite posneto pot. Primer je prikazan spodaj:
Na tem zaslonu lahko nato vnesete naslov, avtor in opis.
Na podlagi začetne in končne točke poti bo narejen samodejni predlog za naslov poti. Ta predlog se prikaže v naslovnem polju, če sami ne vnesete naslova. Če ne vnesete naslova, bo predlog uporabljen pri shranjevanju poti.
Da bi zagotovili pravilno delovanje samodejnega predloga naslova, je treba v nastavitvah omogočiti možnost « Naslovi — samodejno iskanje «.
Če pritisnete »>« na desni strani naslova, lahko dodate URL.
Če pritisnete »>« na desni strani avtorja, lahko dodate kontaktne podatke, avtorske pravice in licenco. Če boste shranili pot, bodo shranjeni tudi avtorski podatki in avtorske pravice za prihodnjo uporabo. Če posnamete ali načrtujete novo pot, bodo isti avtorji in podatki o avtorskih pravicah že izpolnjeni. Zato vam ni treba znova vnesti teh podrobnosti, ko shranite naslednjo zabeleženo pot.
Vrsto poti lahko spremenite tako, da pritisnete polje vrste poti. Če shranite pot, bo trenutna vrsta poti uporabljena kot predlog vrste poti za naslednjo shranjeno pot. Če na primer snemate samo kolesarske poti, morate vrsto poti nastaviti le enkrat.
Z nastavitvijo« Vključi potne točke »lahko določite, katere točke poti, ki so trenutno prikazane na zemljevidu glavnega zaslona, bodo vključene v shranjeno pot. S tapkanjem te nastavitve lahko izbirate med: vsemi točkami poti, ki so na zemljevidu, točkami v bližini poti, točkami, ustvarjenimi med snemanjem, in brez točk poti. Število med oklepaji označuje število točk poti, ki jih je treba vključiti. Priporočamo, da nastavite« Vključi potne točke »na« poti, ustvarjene med snemanjem«. Nato bodo na pot dodane le točke, ki so naložene na zemljevid in ustvarjene med snemanjem. To zagotavlja nobenih nepomembnih točk poti, ki so na primer fotografije iz drugega dne dodane poti. Če se odločite za »točke v bližini poti«, lahko določite največjo razdaljo točk poti do poti. Bodite previdni pri nastavitvi vrednosti na »Vse poti«. To lahko povzroči dodajanje točk poti, ki so daleč in zato nepomembne za shranjeno pot.
Če ste končali, lahko v zgornjem desnem kotu pritisnete« Shrani », da shranite posneto pot. Če ne želite shraniti poti, lahko pritisnete »Prekliči« v zgornjem levem kotu.
Pot bo shranjena v mapo, ki je trenutno odprta na zaslonu shranjenih poti.
Ko shranite posneto pot, se prikaže pojavno okno, ki vas vpraša, ali želite svojo pot deliti s Topo GPS ali z drugo aplikacijo (za to tapnite ‚Več). Če ne želite deliti posnete poti, lahko tapnete »Prekliči«.
Če izberete Topo GPS, lahko svojo pot delite z drugimi uporabniki Topo GPS, tako da lahko uvozite posneto pot.
Zabeleženo pot je mogoče deliti tudi kasneje.
Takoj po shranjevanju poti se prikaže zaslon s podrobnostmi o poti. Tukaj si lahko ogledate in uredite podrobnosti poti ter naložite posneto pot na zemljevid tako, da tapnete gumb zemljevida v zgornjem desnem kotu tega zaslona.