Profily trasy

Keď sú k dispozícii informácie o výške, môžete nájsť nadmorskú výšku alebo nadmorskú výšku a profil svahu posunutím nadol na obrazovke s podrobnosťami o trase. Keď sú k dispozícii informácie o časovaní, môžete tiež nájsť profil rýchlosti a vzdialenosti na obrazovke s podrobnosťami o trase. Pri nahrávaní trasy môžete klepnutím na riadok trasy zaznamenanej trasy otvoriť obrazovku záznamu. Nájdete tu aj nadmorskú výšku a rýchlostný profil. Pri plánovaní trasy alebo generovaní trasy môžete klepnutím na štítok „Celkový vzostup“ zobraziť výškový profil plánovanej trasy.

Profily trasy na obrazovke podrobností trasy Topo GPS

Príklad výškových, sklonových, rýchlostných a vzdialenostných profilov na obrazovke podrobností trasy.

Výškové profily

Nadmorský aj výškový profil sú výškové profily. Nadmorská výška je výška zariadenia vzhľadom na priemernú hladinu mora. Nadmorská výška je výška zeme vzhľadom na priemernú hladinu mora a najčastejšie sa odvodzuje z digitálneho modelu nadmorskej výšky. Ak niekto kráča po zemi, nadmorská výška sa približne rovná nadmorskej výške. Ale ak niekto letí, nadmorská výška a nadmorská výška sú iné. Výškové profily zaznamenaných trás v Topo GPS sú vždy výškové profily, t.j. merané pomocou GPS a barometra (ak je k dispozícii).

Profil svahu

Profil svahu vám poskytne rýchly pohľad na náročnosť trasy. Percento sklonu (tiež nazývané stupeň) je množstvo vertikálneho posunu v porovnaní s horizontálnym posunom. Aj keď profil svahu môže veľmi kolísať, stupeň najstrmších častí sa dá ľahko nájsť z profilu svahu. A tiež dĺžku najstrmších častí je možné rýchlo odčítať. Spolu s dĺžkou a celkovým stúpaním vám to rýchlo poskytne predstavu o náročnosti trasy.

Odporúčame vám zistiť, aké svahy zvládnete. Môžete to urobiť preskúmaním grafov sklonu trás, ktoré ste predtým zaznamenali. Potom vždy skontrolujte graf sklonu skôr, ako chcete sledovať trasu. Ak má strmé časti na dlhšie vzdialenosti, ktoré sú nad vašimi schopnosťami, radšej si vyberte inú trasu, ktorú chcete nasledovať.

V profile svahu v Topo GPS sú svahy vypočítané medzi bodmi, ktoré sú od seba vzdialené asi 200 m, aby sa vyhladili výkyvy.

Obrazovka profilu

Klepnutím na profil na obrazovke s podrobnosťami o trase otvoríte obrazovku profilu. Nižšie uvádzame iba obrazovku výškového profilu, ostatné profily zobrazujú ďalšie informácie, ale ich profilové obrazovky fungujú podobne.

Príklad obrazovky profilu nadmorskej výšky je znázornený na obrázku nižšie:

Výškový profil Topo GPS

Výškový profil trasy podrobnejšie

Obrazovka profilu nadmorskej výšky obsahuje graf a informácie. Graf obsahuje ukazovateľ, ktorý môžete pretiahnuť okolo, aby ste odčítali hodnotu z profilu. Umiestnením dvoch prstov na profil a ich odklonením od seba môžete priblížiť profil a zobraziť tak ďalšie podrobnosti. Ak sa zväčšujete, profil môžete presunúť aj jedným prstom. Ak chcete oddialiť, položte dva prsty na profil a posuňte ich smerom k sebe.

V dolnej časti si môžete vybrať medzi kartami „Podrobnosti“ a, Mapa‘. V príklade nad záložkou „Podrobnosti“ sa otvorí. Toto poskytuje podrobné informácie o profile nadmorskej výšky, ako napríklad „Celkový výstup“, „Priemerný stupeň výstupu“ a „Celkový zostup“.

Ak vyberiete záložku „Mapa“, mapa trasy sa zobrazí v kombinácii s profilom nadmorskej výšky, ako vidíte v nasledujúcom príklade:

Výškový profil Topo GPS

Výškový profil trasy s mapou trasy

Pozícia ukazovateľa v grafe je zobrazená so zeleným bodom na mape. Ak potiahnete zelený bod pozdĺž trasy, bude sa pohybovať aj ukazovateľ v nadmorskom profile. Týmto spôsobom môžete ľahko nájsť zaujímavé body v nadmorskom profile na mape.

Ak ťuknete na „Viac“, môžete zmeniť vodorovnú os. Môžete si vybrať medzi „Vzdialenosť“, „Trvanie“ a „Čas“. Príklad s zobrazením času na horizontálnej osi je uvedený nižšie:

Výškový profil Topo GPS

Výškový profil trasy ako funkcia času.

Ak klepnete na ikonu exportu v hornej časti, môžete profil exportovať a zdieľať vo formáte PDF.

Celkový výstup a zostup

Celkový výstup je kumulatívny prírastok nadmorskej výšky trasy. Alternatívne je to súčet všetkých vertikálnych posunov smerom nahor. Podobne celkový zostup je kumulatívna strata nadmorskej výšky trasy alebo súčet všetkých vertikálnych posunov smerom nadol. Celkový výstup trasy je zobrazený na obrazovke s podrobnosťami o trase, v titulnej časti tesne pod mapou. Taktiež celkový výstup a celkový zostup nájdete na obrazovke výškového profilu.

Najmä celkový výstup vám spolu s dĺžkou a profilom svahu poskytne predstavu o náročnosti trasy. Trasy s väčším celkovým stúpaním sú zvyčajne ťažšie.

Teoreticky je celkový vzostup a zostup celkom ľahko pochopiteľný. Predpokladajme napríklad, že začnete trasu v nadmorskej výške 100 m. Najprv pôjdete do kopca po ceste 1 km do výšky 150 m. Potom kráčate 2 km nadol do výšky 120 m. Celkový výstup je v tomto príklade (150 - 100) m = 50 m. Celkový zostup je (150 - 120) m = 30 m.

V praxi je výpočet celkového stúpania/zostupu zaznamenanej trasy ťažší. Trasa s nadmorskými výškami je v skutočnosti súborom bodov, ktoré majú všetky svoje chyby merania. Ak by sme jednoducho sčítali všetky pozitívne vertikálne zisky, zahrnuli by sme aj fluktácie merania, čo by viedlo k neprimeranému veľkému celkovému vzostupu. Preto odhadujeme presnosť určenia výšky v Topo GPS a používame ju ako hraničné hodnoty na zahrnutie ziskov v celkovom výstupe. V praxi to znamená približne to, že zisky sú zahrnuté do celkového výstupu iba vtedy, ak je zisk najmenej asi 10 m. Preto je celkový výstup prezentovaný ako hodnota ± chyba. Ak je hodnota celkového stúpania napríklad 320 m ± 50 m, mali by ste ju prečítať ako, s najväčšou pravdepodobnosťou je celkový výstup medzi 270 m a 370 m.

V skutočnosti iné programy/aplikácie vypočítajú celkový výstup odlišne, a preto môžu poskytnúť hodnoty, ktoré sa môžu (široko) líšiť od Topo GPS. Preto je najlepšie porovnávať iba celkové výstupy medzi trasami, ak sú vypočítané rovnakým spôsobom. Takže by ste mohli dokonale porovnať celkový výstup trasy A v Topo GPS s trasou B v Topo GPS. Buďte však opatrní, ak by ste porovnali celkový výstup trasy A v Topo GPS s trasou A v inej aplikácii.